place Наш Виставковий зал - магазин: м. Київ, м.КПІ, пров. Тбіліський, 4/10, оф.110
Графік роботи
Пн-Сб: с 9:00 до 19:00
Нд с 9:00 до 18:00

Краса ховається в деталях: весільна сервіровка.

01/19/2018

Багатство святкового столу - це не тільки велика кількість страв і напоїв, а й правильна, красива сервіровка, що дозволяє прикрасити і надати столу особливого настрою, підкреслюючи смислове навантаження вечора. На превеликий жаль адміністрація кафе і ресторанів досить мізерна в сервіровці столу, вони дотримуються основних правил, не надаючи своїй роботі унікальності і індивідуальності. Розставляючи страви, і поповнюючи столи, додаткової сервіровкою доведеться займатися молодим або спеціально найнятим event-менеджером у співпраці з флористами і декораторами. Іноді, саме банкетний стіл є основною прикрасою банкетного залу.

Про що йшлося не раз і з чого обов'язково повинні почати наречений та наречена - розставляння столів і стільців. Для цього парі необхідно визначитися зі списком гостей, розсилаючи запрошення на весілля і повністю вирішити для себе формат майбутнього заходу. Вибираючи один із трьох типів розставляння столів: загальний, американський і європейський, кількість гостей за столом визначається розміром столу. Відстань між стільцями повинно бути приблизно 50 або 80 см, щоб гості могли відчувати себе комфортно і розслаблено.

Одним з перших і найважливіших моментів весільної сервіровки - скатертина. В першу чергу святкова скатертина повинна бути ідеально чистою, випрасуваною і мати достатню довжину, щоб приховати ніжки столу десь приблизно на 25 або 30 см. При бажанні, можна підібрати довгу скатертину в підлогу, що додає сервіровці більш святковий вигляд.

Що стосується кольорової гамми, то біла скатертина універсальний святковий елемент. Для більш яскравого варіанту підійде кольорова скатертина, особливо, якщо саме весілля має певну палітру в концепції. Непоганим варіантом може бути гра кольорів, для цього можна використовувати дві скатертини стандартного світлого відтінку для основи і другу допоміжну яскраву. Білий посуд на біла скатертина модна доповнити яскравими серветками або серветкою з візерунком. Обов'язкова умова не переборщити з грою кольору. Стіл повинен бути гармонійним і привабливим, а не смішним. Ідеальне поєднання 1-2 відтінки і лише зрідка можна додати 3-й.

Примітка: Щоб прилади лягали на стіл безшумно, під скатертину варто покласти підкладку з мальтана. Розміри підкладки варто підігнати під розмір столу.

Скатертина обрана, прийшов час посуду! Посуд - це і є та сама сервіровка, яка абсолютно не терпить хаосу і халатності. Основна система розстановки: тарілки, прилади і келихи.

1. Тарілки. За правилами столового етикету, перед гостем повинно знаходитися дві тарілки накладені одна на іншу. Нижня тарілка призначена для основної страви, а ось верхня для закусок, якими гість перебиває первинний голод. Обов'язкове доповнення тарілок - серветка. Серветку прийнято акуратно скласти і покласти в центр тарілки. Серветка обов'язково повинна бути чистою і добре випрасуваною.

2. Столові прибори прийнято розкладати по праву та ліву сторони від тарілки. Права сторона: ніж для головного блюда, ніж для морепродуктів і закусок, ложка для супу. Ліва сторона: виделка для основних страв і салатів, виделка для морепродуктів.

Основна запорука столового етикету, використовувати прилади слід від далекого приладу до ближнього.

Існує ще кілька правил, які обов'язково повинні бути присутніми при сервіруванні столу:

  •  Гостра частина ножа обов'язково повинна бути повернута до тарілки.
  •  Ложка повернута випуклою частиною до скатертини.
  •  Зубці виделки дивляться вгору.
  •  Десертна ложка над тарілками повернута в право.

3. Келих. Найчастіше столи молодих прикрашають весільні келихи для шампанського або вина, однак для сервірування столу існує кілька типів келихів, які обов'язково повинні знаходиться на столах в залежності від зазначених напою на столах.

  •   Келих для білого вина має невелику чашу.
  •   Келих для червоного вина мають велику і опуклу чашу.
  •   Келих для шампанського має вузьку форму келиха, що дозволяє напою довгий час грати.
  •   Келих для міцних напоїв має невелику форму і може бути на ніжці.
  •   Келихи ставляться по формі півкола біля тарілок. Відстань між келихів повинно бути не менше 1-го сантиметра. Ні в якому разі не можна ставити келихи у крою столу або занадто близько до приладів. Гості можуть необережно зачепити і розбити аксесуар на ніжці, що спричинить за собою додаткові витрати і тимчасові незручності.


Холодної і практичною сервіровці тепла і затишку надає серветка. Декоратори вважають, що саме серветка може підкреслити креативність і унікальність нареченої і весілля в цілому. Існує безліч різних способів піднести серветку гостю, але головне, вона повинна бути бездоганною і приємною до дотику.

В процесі вибору скатертини і підбору серветки, не тільки її колір може стати основною родзинкою, наречена може пограти з розміром і формою даного аксесуара. Залежно від стилістики можна доповнити скатертину різного роду фіксаторами, так, наприклад, гламурне або класичне весілля воліє металеве кільце, а весілля в стилі Рустик дозволить прикрасити гілочку мотузкою або гілочкою рослини. Декорації, набір на весілля і серветка - це все взаємопов'язано, жоден з аксесуарів не повинен вибиватися з концепції, він може стати тільки яскравим акцентом на святі.

На завершення декорацій весільного столу обов'язково має бути присутня центральна композиція. Вона може бути на будь-який колір і смак, створена як з живих квітів, так і з штучних матеріалів, підкреслюючи весільну тенденцію від «А» і до «Я».

  1. 1. Якою б не була центральна композиція, вона не повинна гостям закривати огляд всього банкетного залу.
  2. 2. Центральна композиція повинна бути підлаштована під гостей з алергією. Щоб дізнатися, чи є у гостей алергія, можна провести невеликий соцопитування перед весіллям.
  3. 3. Прикрашаючи святкові столи живими квітами, їх аромат не повинен перебивати аромат їжі. Змішування запахів може викликати головний біль.
  4. 4. Гармонія, основна запорука композиції.
  5. 5. Об'ємні квіткові композиції найкраще ставити в високі вази на ніжці, це дозволить зберегти величність прикраси і зберегти вільне місце для страв і напоїв.
  6. 6. Обираючи композиційні доріжки для декору столу, вони не повинні бути високими, громіздкими і ставляться в невеликі вазочки.
  7. 7. Надати романтичності весільної сервіровці допоможуть свічки. Весільні свічки можна поставити в маленькі вази або високі свічники в залежності від стилістики урочистості.
  8. 8. У декорі можуть брати участі не тільки квіти, а й різного роду канделябри, статуетки, книги, декоровані пляшки шампанського на весілля і багато іншого.
  9. 9. Сезонне прикраса весілля теж має особливе значення, так зимове весілля можна прикрасити намистинами, паєтками, блискучим конфетті, мох, шишки, гілки ялини; весняне весілля - квітковими гірляндами і різної зеленню; літо вазами з ягодами, квітами, статуетками різних комах, повітряними кулями; осінь - це опале листя, гілки горобини, гарбуза, яблука і груша.

Підключаючи фантазію, сервіровка святкового столу здивує гостей і залишить тільки самі приємні спогади.


жених и невестасвадьба

свадебная атрибутика