place Наш Виставковий зал - магазин: м. Київ, м.КПІ, пров. Тбіліський, 4/10, оф.110
Графік роботи
Пн-Сб: с 9:00 до 19:00
Нд с 9:00 до 18:00

Обряд вінчання. Що потрібно знати молодятам.

07/21/2017

Популярна практика сучасних весільних святкувань – об'єднання реєстрації шлюбу і обряду вінчання в один день. Що це? Данина моді або істинна віра не тільки любов, але і в Бога?! Але, як би там не було, з кожним днем все більше і більше пар бажають об'єднати свої серця не тільки перед людьми, узаконюючи свої відносини в державних установах, але і перед Богом, готуючись до особливого таїнства вінчання. Причому вік і сімейний стаж абсолютно не має значення. В церкву йдуть як молодята, так і люди, у яких за плечима не одне десятиліття прожитого спільного життя.

Основні причини, по яким обряд вінчання неможливий:

  1. 1. Один із наречених перебуває в цивільному шлюбі з іншою людиною.
  2. 2. Один із наречених не вірить в Бога і є атеїстом.
  3. 3. Інше віросповідання.
  4. 4. Люди з розумовими та психічними відхиленнями.
  5. 5. Наречений і наречена перебувають у родинних стосунках.
  6. 6. Один з бракующих одружується або виходить заміж більше трьох разів.

Якщо жоден з перерахованих пунктів не є причиною, по якій священнослужитель не може повінчати закохану пару, молодим знадобиться заздалегідь заготовити весільні аксесуари та документи:

  1. 1. Свідоцтво про шлюб зареєстроване державною установою.
  2. 2. Обручки.
  3. 3. Вінчальний набір: два хустки, серветка 3 шт., весільні свічки, рушник для зв'язування рук, підсвічник 2 шт.
  4. 4. Коровай і пожертвування (залишається в церкві).
  5. 5. Весільний рушник під ноги та під ікони на весілля (залишається в церкві).
  6. 6. Ікони Казанської Божий Матері та Христа Спасителя (залишаються у молодих).
  7. 7. Хрещені хрестики (свої або придбані раніше).

Не залежно від віку, вбрання нареченої для таїнства вінчання повинен бути виготовлений у світлих тонах. Раніше передбачалося, що вінчатися жінки повинні тільки в білих шатах, однак на сьогоднішній день колір вбрання не так важливий, головне, щоб це було закрите плаття або костюм з спідницею нижче коліна не викликає і екстравагантного крою. Особливу увагу нареченій варто приділити взуття, бо обряд вінчання довга і болюча процедура. Доведеться довго стояти на ногах і ходити, при цьому всі увагу молодих повинно бути спрямоване тільки на молитву і слова священика, а не на те, що у неї шалено сильно болять ноги. Якщо в день весілля наречена не представляє свій образ без високого каблука, для церкви варто взяти змінне взуття, яку вона зніме і передасть мамі чи подрузі. Як показує практика, обувая туфлі на високих підборах, до вечора наречена завжди змінює їх на більш зручну і практичну взуття.

Так як обряд вінчання досить часто об'єднують з днем весілля, священнослужителі допускають наречених з яскраво вираженим макіяжем, однак, якщо таїнство дійсно щось значить для пари, молодий варто обговорити цей момент з візажистом і попросити мінімізувати кількість косметичних засобів. Можливо, візажист зможе під'їхати до молодим після обряду і підправити макіяж до необхідного стану. Плануючи обряд вінчання в будь-який інший день, нареченій краще зовсім відмовитися від косметики на обличчі.

Голова дівчини обов'язково повинна бути покрита фатою або хусткою. Прикрас повинно бути мінімум або повністю відсутнім, крім обручки і хрестика на грудях. Вибираючи свідків для обряду вінчання, молодим потрібно впевнитися, що вони хрещені. Свідки теж повинні мати свої хрестики при собі.

Готуватися до таїнства вінчання слід завчасно, що має на увазі під собою пост. Проте, якщо з якоїсь причини це неможливо, за день до обряду наречений і наречена не повинні вживати спиртні напої, палити, вступати в статевий зв'язок, а з півночі повинні відмовитися від їжі і пиття. Вранці перед обрядом вінчання обов'язково слід причаститися.

Все готово, наречений і наречена стоять біля воріт храму, а що робити далі? Звичайно, обумовлюючи з батюшкою своє бажання обвінчатися, він розповість про те, як і що необхідно робити. Особливо це стосується нецерковних людей. Однак, страх і переживання можуть трохи збити потовк, тому повторити порядок дій ніколи не буде зайвим.

Перше, що роблю молоді, коли заходять у церкву – виголошують молитву. Після чого наречена займає своє місце по ліву руку чоловіка, в наслідок наречений стає праворуч. Все теж саме за молодими повторюють свідки: молитва, подруга нареченої – ліва сторона, свідок нареченого – права. Коли молоді і свідки зайняли свої місця, а гості розсіялися по периметру церкви, священик починає читання літургії. Помічник священика – диякон, наступний позаду священнослужителя, після прочитання літургії підносить обручки на спеціальному підносі, який іноді прикрашають подушки для обручок. Так само він приносить весільні свічки, якщо молоді вперше пов'язують один одного узами шлюбу. Для пар вступає в шлюб другий і третій раз, свічки не потрібні. Перед тим, як кільця займуть своє місце на безіменному пальці правої руки, священик тричі виголошує молитву над нареченим і нареченою. При цьому кільця тричі переносяться з одного пальця на другий, щоб у кінці цього дії кільце нареченої було на пальці нареченого, а кільце нареченого на пальці нареченої, що символізує довіру і любов пари.

Коли кільця виявляються на своїх місцях, наступним етапом вінчання є вінці. Тут і вступають в роль свідки молодих. Маючи в руках спеціальні хусточки з весільної набору, вони отримують весільний аксесуар (вінці) і заносять їх над головами наречених, продовжуючи тримати їх до кінця таїнства.

Протягом усього обряду вінчання, священик молиться за молодих і тільки один раз за батьків нареченого і нареченої. Гості, які присутні на вінчанні повинні вести себе скромно і постійно думати про наречених, якщо не знають молитви, яку читає священик. Коли ж священнослужитель підходить до молодих і говорить їх імена, всі гості повинні бути гранично уважні. Слова священика до молодих: «Вінчаються раба Божа (ім'я нареченої) і раб Божий (ім'я нареченого)», після чого він підтверджує свої слова хрестоподібним вінцем даючи молодим поцілувати весільні ікони. Наречена цілує ікону Богородиці, а наречений – Спасителя. Після чого молодята повинні випити вина із спеціального кубка (чаші) до самого дна, попробував на смак як гіркоти, так і радості майбутнього сімейного життя. Вино в чаші символізує долю молодих. Після того, як молоді осушили посудину з вином, праві руки молодих об'єднуються і покриваються епитрахильей. Продовжує таїнство вінчання потрійний обхід молодих і свідків з вінцями над головами навколо вівтаря у супроводі церковного хору. По закінченню ходи та вирішенні священика, свідки можуть опустити руки з вінцями. Молоді в останній раз цілують ікони Богородиці і Спасителя, приймаючи наставні слова священнослужителя, після чого попрощавшись він залишає молодих наодинці з гостями.

Завершивши обряд вінчання, служителі при церкві допомагають молодим зібрати речі, які залишаються у молодих: ікони і рушник під ікони, весільні аксесуари, у разі якщо такі були і беруть милостиню. На цей обряд вінчання закінчено і молоді з гостями можуть залишати храм Божий. Біля виходу з храму, потрібно тричі перехреститися всім присутнім весільної процесії.

венчаниеобряд венчаниятаинство венчания